На русском языке

Maksuõiguse infokiri

September 2009

 

Kired Riigikogu tõstetud käibemaksumäära üle hakkavad vaibuma. Augustis teatas õiguskantsler, et käibemaksuvaidluses püstitatud õiguslik eesmärk on saavutatud ja luges oma menetluse käibemaksuvaidluses lõpetatuks. Õiguskantsler toonitas siiski, et igale maksumaksjale jääb vajaduse korral võimalus viia konkreetse kohtuasja kaudu oma õiguste kaitseks läbi põhiseaduslikkuse järelevalve.

 

Vaibumas ei ole aga teemad, mis puudutavad arvevabrikuid ning juhatuse liikmete ja teiste spetsialistide (finantsjuhid, raamatupidajad jt) vastutust täitmata maksukohustuse eest. Nendel teemadel selles infokirjas ka kirjutame, kuna ka maksuhaldur on viimasel ajal nendele küsimustele hakanud teravamat tähelepanu osutama. Samuti pöörame maksumaksjate tähelepanu hiljutistele seadusemuudatustele seonduvalt maksuvaidlustega.

 


Arvevabrikutest kohtupraktika valguses. Kas müüjalt fiktiivse arve saanud ostja võib vastutusest vabaneda?

Helmut Pikmets

Maksu- ja Tolliamet on viimasel aja teatanud mitmest töövõidust seoses arvevabrikute likvideerimisega, samas näitab statistika ikkagi fiktiivsete arvete kasutamise ja käibemaksupettuste arvu kasvu. Kuigi arvevabrikute teenuseid kasutavad nii ostjad kui ka müüjad, satub tegelikkuses maksuhalduri hammaste vahele ikkagi teenuse või kauba ostja.
Loe edasi »


Kas postiljon või raamatupidaja on maksukuriteo toimepanemisel kaasaaitaja?

Marko Kairjak

Tihti küsivad ettevõtte töötajad endalt, kas nad kaasvastutavad ettevõtte ja selle juhtide poolt toimepandud maksusüütegude eest. Kas vastutab raamatupidaja, kes kajastab käibedeklaratsioonis nn fiktiivse ostuarve? Või vastutab hoopis postiljon, kes fiktiivse arve raamatupidajale kohale toimetas?
Loe edasi »


Äriühingu maksuvõla eest võib vastutada ka juhatuse liige

Vaido Põldoja

Maksuhaldur on viimasel ajal hakanud pitsitama maksuvõlgades ettevõtete juhte. Tihti arvatakse, et kui äriprojekt kõrbeb, siis vastutab võlausaldajate ees äriühing, mitte selle omanikud ega esindajad, sh juhatuse liikmed. Selline arusaam ei ole aga õige.
Loe edasi »


Riigi uued nipid, kuidas maksta kaotatud kohtuasja järel maksumaksjale vähem intressi

Helmut Pikmets

Maksuvaidluste arv kasvab pidevalt. Kohtulahendid on erinevad: kord jääb maksuhaldur peale, kord alla. Raha väljundis maksumaksja kasuks tehtud otsuste osakaal ei ole aga paraku väike.
Loe edasi »

Maksuõiguse valdkonna kontaktisik:
Helmut Pikmets

vandeadvokaat ja partner

Tel: +372 626 4300
helmut.pikmets@varul.ee

Tallinna kontor
Ahtri 6A
10151 Tallinn
Tel: 626 4300
Faks: 626 4306
Tartu kontor
Kaluri 2
51004 Tartu
Tel: 730 1610
Faks: 730 1620
2009 © Advokaadibüroo Paul Varul. Kõik õigused kaitstud
Kui Te ei kuulu uudiskirja saajate hulka, kuid soovite edaspidi uudiskirja lugeda,
siis palun täitke tellimisvorm siin
Kui Te ei soovi saada Advokaadibüroo Paul Varul uudiskirja,
siis klikkige palun siin